U Podgorici obilježen Dan evropske saradnje

U Podgorici je u okviru obilježavanja Dana evropske saradnje, kojim se slave dostignuća i rezultati prekogranične saradnje, u galeriji Klub u Dvorcu Petrovića, otvorena izložba fotografija koje ilustruju rezultate projekata evropske saradnje. U devet programa prekogranične saradnje u kojima učestvuju crnogorske organizacije i institucije, u okviru tekuće finansijske perspektive 2014. do 2020. godine, sprovode se ukupno 104 projekta čija je vrijednost približno 113 miliona eura.

Brojni projekti prekogranične saradnje, koje su države Zapadnog Balkana zajednički sprovele, snažan su podsticaj procesu evropske integracije i način za prevazilaženje pojedinačnih izazova na putu prema Evropskoj uniji, poručeno je na obilježavanju Dana evropske saradnje.

Glavni pregovarač Aleksandar Drljević rekao je da je evropska saradnja model koji zemljama u procesu pristupanja pruža mogućnost da uzajamno razmjenjuju iskustva i znanja i da kroz međusobnu saradnju i saradnju s državama članicama usvajaju evropske standarde u različitim oblastima.

Drljević je dodao da je Crna Gora, u periodu od 2007. do 2013. godine, veoma uspješno iskoristila mogućnosti saradnje, učešćem u 227 projekata, ukupne vrijednosti 38 miliona eura.

“Naročito smo ponosni na činjenicu da je, iako najmanja država u regionu, Crna Gora u ovom periodu sprovela najveći broj bilateralnih prekograničnih projekata, što potvrđuje da ona valjano koristi i raspoložive administrativne kapacitete i mogućnosti koje ovi programi pružaju i na taj način aktivno doprinosi stvaranju stabilnog i prosperitetnog regiona”, kazao je Drljević.

Državni sekretar u Ministarstvu prosvjete, Aleksandar Mitrović, kazao je da u sistemu obrazovanja svakodnevno nastoje da podstaknu omladinu na aktivizam, kritičko razmišljanje i da ukažu na važnost i mobilnost u izučavanju evropskih jezika, kulture i običaja drugih naroda.

“Obrazovanje je jedno od najplodnijih polja saradnje među narodima, a mostovi koji se tu sagrade, teško se mogu porušiti. Povezivanje u obrazovanju je siguran put ka miru, toleranciji, prihvatanju različitosti i poštovanju drugih“, naveo je Mitrović.

On je rekao da je koristeći IPA fondove obrazovni sistem unaprijedio mnoge segmente.

Zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, Odrone Urbonavićute, istakla je da se Evropski dan saradnje obilježava od 2012. godine, ali da saradnja među državama EU i susjednih zemalja traje više do 20 godina.

“Evropska teritorijalna saradnja je instrument EU koji povezuje ljude iz susjednih zemalja radi prevazilaženja zajedničkih problema koje sama država ne može lako riješiti. Kombinovanjem vještina i resursa evropska teritorijalna saradnja doprinosi mnogim važnim oblastima, kao što su životna sredina, kulturno nasljeđe, turizam“, kazala je ona.

Dan evropske saradnje biće obilježen i nastupom Umjetničke škole za muziku i balet Vasa Pavić, kao i sportsko-rekreativnim aktivnostima u kojima će učestvovati učenici Osnovne škole „Maksim Gorki“. Na platou ispred knjižare Karver večeras će biti prikazani dokumentarni filmovi o rezultatima teritorijalne saradnje, nakon čega će nastupiti grupa VIS Tetra. Učenici Osnovne škole „Đoko Prelević“ – Ubli i Osnovne škole „Oktoih“ – Područno odjeljenje u Dajbabama posjetiće sjutra Muzej kralja Nikole na Cetinju i Lipsku pećinu, kao jedan od rezultata teritorijalne saradnje.