CRNVO obilježio 20 godina postojanja

Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) obilježio je 20 godina svog postojonja. Svoj jubilej proslavili su uz konferenciju pod nazivom: „Kako do povoljnog okruženja za djelovanje civilnog društva?“, koja je održana u Hotelu Centre Ville u Podgorici.

U okviru konferencije u uvodnim izlaganjima prisutni civilni sektor imao je priliku da čuje riječi premijera Crne Gore, predsjednika Vlade, Duška Markovića, šefa Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Aiva Orava, kao i izvršnu direktoricu CRNVO-a Anu Novaković, a takođe i da postave pitanja panelistima.

Cilj konferencije je razmjena mišljenja i diskusija o saradnji nevladinih organizacija i Vlade, odnos institucija i civilnog društva, učešće NVO u izradi i primjeni javnih politika, finansijka podrška za projekte NVO iz javnih fondova, transparentnost NVO.

Izvršna direktorica CRNVO, Ana Novaković, rekla je da nalazi različitih istraživanja ukazuju da u Crnoj Gori nijedan od elemenata za djelovanje civilnog drustva nije u potpunosti ostvaren.

Prema njenim riječima, pitanja poput slobode izražavanja, nezkaonitog isključivanja predstavnika civilnog drustva iz nekih tijela, medijsko obračunavanje sa neistomišljenicima vratila su se na javnu scenu.

“Kada je u pitanji civilni dijalog, Crna Gora na papiru ima najbolje zakonska rješenja u regionu, strategiju, savjetodavno tijelo, ali da je primjena zakona, kao i u mnogim oblastima vladavine prava, veliki problem”, istakla je Novaković.

Kada je riječ o finansiranji NVO projekata iz javnih fonndaova, ona je kazala da dvije godine zaredom ministarstva pokazuju neodgovoran odnos i obesmišljavaju cijeli koncept.

Novaković je navela da je sloboda izražavanja kao jedan od ključnih preduslova za djelovanje aktivista civilnog društva propisana Ustavom i da nije zabranjeno da kažete šta mislite. “Ali to ne znači da ćete proći bes posljedica”.

Crnoj Gori nije potreban izolovan nevladin sektor, već nevladin sektor spreman da radi u interesu svih građana, imun na dnevnu politiku i vođenje političkih kampanja na bilo kojoj strani. Da bude oči i uši tamo gdje državni mehanizmi zaštite i kontrole ne dosežu. Da upozorava i popravlja stvari, kazao je Marković otvarajući konferenciju.

“Samo takav, legitimno i cjelishodno treba da se još snažnije finansira novcem građana. U dijelu institucionalnog dijaloga upravo je konstituisanjem Ministarstva javne uprave po prvi put u Vladi uspostavljena jedinstvena adresa sa koje vodimo ovaj važan dijalog”, ocijenio je Marković.

Poručuje kako Vladu ne treba podsjećati ili navoditi da unaprijedi ambijent za civilno društvo, već da treba zajednički tražiti način, kako da u partnerskom odnosu taj ambijent učinimo što povoljnijim, u interesu građana i države Crne Gore te da vjeruje da je odlukom donijetom prije skoro tri godine, da prvi sastanak u mandatu premijera održi sa predstavnicima civilnog sektora, pokazao opredjeljenje Vlade i to od prvog dana.

“U tom kontekstu, dozvolite da ponovim, da civilni sektor kuca na otvorena vrata kada je u pitanju unapređenje ambijenta i okruženja za njegov rad i djelovanje“, poručio je premijer.

Istakao je da je u mandatu ove Vlade ojačan normativni okvir za saradnju sa civilnim društvom, osnažen sistem finansijske podrške i unaprijeđen dijalog sa institucijama.

“To je prepoznala i Evropska komisija u Izvještaju za Crnu Goru iz 2019. istakavši da je pravno, institucionalno i finansijsko okruženje u kojem organizacije civilnog društva funkcionišu u cjelini poboljšano”, rekao je Marković.

Orav je pozdravio činjenicu da je Vlada iz državnog budžeta izdvojila četiri miliona eura za podršku različitim projektima civilnog društva, uključujući sufinanciranje projekata koje finansira Evropska unija.

“Vlada mora da prepozna i prizna ulogu koju civilno društvo ima kao most između administracije i građana. Treba da budu otvoreni prema preporukama koje su dobili od predstavnika NVO”, poručio je Orav.

U sklopu konferencije, upriličen je i panel na kojem su učestvovali ministar kulture Aleksandar Bogdanović, ministarka javne uprave Suzana Pribilović, predsjednik Upravnog odbora “Instituta alternativa” Stevo Muk, predsjednik Skupštine “Media centra” Duško Vuković i izvršni direktor Centra za informisanje, saradnju i razvoj nevladinih organizacija iz Slovenije Goran Forbici.

Tokom skupa, prisutnima se obratio ministar Aleksandar Bogdanović, čije se obraćanje dominantno ticalo medijske djelatnosti u Crnoj Gori.

“Znajući da se sloboda medija kao živa materija ne normira samo medijskim zakonodavstvom, već i sistemskim rješenjima različitih nivoa institucija i javnih politika, važno je istaći značaj snaženja sveukupne javne i društvene svijesti o slobodi medija kao demokratskom mehanizmu u sučeljavanju pluralnih mišljenja o razvoju društva.“

U cilju garancija nesmetanog rada medija Vlada Crne Gore preduzima sve mjere i institucionalne mehanizme na planu razrješenja napada na novinare i imovinu medija sa snažnom podrškom skupštinskoj komisiji koja se bavi ovim pitanjima.

“Na državi je da stvori ambijent slobode i bezbjednosti rada novinara, da stvori pravni ambijent shodan evropskom pravu, a na medijima je da svoj integritet i odgovornost čuvaju profesionalizmom i etičkim samoregulatornim kodeksima, jer samo kredibilni mediji afirmisaće kredibilnu javnost, prepoznajući javni interes kao svrhu demokratskog društva. U kontekstu kazanog, a imajući u vidu da sloboda izražavanja i sloboda medija znatno određuje djelovanje civilnog društva, napomenuo bih da shodno fazi EU integracija i preuzetim obavezama iz pregovaračkih poglavlja i strateških dokumenata pristupanja, Crna Gora pravno baštini i implementira visoke međunarodne standarde slobode izražavanja i slobode medija, te da kao takve iste, slobodan sam kazati, predstavljaju i racionalan osnov za kreiranje povoljnog ambijenta za djelovanje civilnog društva u Crnoj Gori”, zaključio je ministar Bogdanović.

Na kraju konferencije Ana Novaković je, u okviru proslave jubileja CRNVO-a, dodijelila priznanja, nagrade za doprinos razvoju civilnog društva koleginicama i kolegama iz civilnog sektora.