Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je konferenciji pod nazivom “Smjestimo korupciju u muzej“ održanoj u hotelu Centre Ville na kojoj je zaključeno da korupcija opterećuje ekonomiju i društvo u cjelini, kao i da treba uložiti više napora na njenom suzbijanju.
Ministarka javne uprave Suzana Pribilović izjavila je da je korupcija savremena pošast društva koja ugrožava univerzalni princip sveukupne jednakosti građana pred zakonom, što ima šire implikacije. U transparentnosti sistema leži početak i kraj svih njihovih nastojanja u borbi protiv korupcije. Zbog toga su pokrenuli niz aktivnosti koje treba da doprinesu unaprijeđenju transparentnosti lokalnih samouprava. Pribilović navodi da je jedna od ključnih karika novog zakona o eUpravi stvaranje uslova za unaprijeđenje pružanja uslova na lokalnom nivou, kroz digitalizaciju ovog procesa.
„Vlada je donijela operativni dokument za sprječavanje korupcije u oblastima od posebnog rizika – kao Aneks Akcionog plana za poglavlje 23 – pravosuđe i temeljna prava, kojim između sedam oblasti posebno rizičnih za nastanak korupcije obuhvata i oblast lokalne samouprave“, zaključila je Pribilović.
Državni sekretar Ministarstva finansija Nemanja Katnić izjavio je da su fokusirani na jačanje javnih finansija i da je donešen zakon o lokalnim komunalnim praksama. Svjetska banka, je prema njegovim riječima, označila kao prioritet jačanje poslovnog ambijenta.
Šef odjeljenja za saradnju, Delegacija EU, Hermann Spitz izjavio je da je dobro fukcionisanje vladavine prava temelj za dobru demokratiju. Standardizacija vlade na lokalnom nivou određuje borbu protiv korupcije. Sprječavanje korupcije donosi prihode opštinama. Prema njegovim riječima sve više crnogorskih građana podiže glas protiv korupcije i preduzimaju akcije protiv nje.
„Ignorisati korupciju znači onemogućiti građanima pristup kvalitetnim uslugama. Korupcija na lokalnom nivou neće sama nestati, već zavisi to od vlasti i političke volje“, zaključio je Spitz.
Izvršna direktorka CGO Daliborka Uljarević izjavila je da je njihov cilj doprinos jačanju vladavine prava i kvalitetu procesa evropskih integracija u Crnoj Gori. Kroz te aktivnosti poseban akcenat stavljaju na unaprijeđenju transparentnosti rada lokalnih samouprava i na efektivnost sprovođenja antikoruptivnih politika.
Izvršna direktorka CEMI Nikoleta Đukanović rekla je da korupcija obeshrabruje investicije i ograničava ekonomski rast. Jedan od njihovih ciljeva je smanjiti nejednakost u društvu.
„Svjedoci smo sukoba interesa na lokalnom nivou. U okviru izvještaja zaključeno je da je zabrinjavajuće mali broj krivičnih djela koja su pokrenuta 2017. i 2018“, podsjetila je Đukanović.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici je imalo najviše predmeta, ali raste broj neriješenih slučajeva visoke korupcije. Ona je podsjetila da ih je 2017. bilo 33, a na kraju 2018. godine 53 neriješenih slučajeva.
Pomoćnik generalnog sekretara Saša Šćekić rekao je da je za 2010-2014. godinu vlada donijela plan za borbu protiv korupcije u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova. Taj akcioni plan je prestao da postoji kada je vlada otvorila poglavlje 23. U periodu 2016. došlo je do konfuzije u lokalnim samoupravama jer treba izvještavati o više stvari.
Predstavnik vrhovnog državnog tužilaštva Vukas Radonjić izjavio je da se ustavni okvir razrađuje dalje kroz zakonske norme radi zakona. Zakoni koje državno tužilaštvo inače primjenjuje u vršenju svoje funkcije su Krivični zakonik Crne Gore koji sadrži broj određenih djela koja se smatraju koruptivnim, zatim Zakonik o krivičnom postupku koji određuje ovlašćenja državnog tužioca u samom predkrivičnom i krivičnom postupku, odnosno daje mu ovlašćenja za izdavanje obavezujućih naloga i usmjerava organe za otkrivanje krivičnih djela u postupku izviđaja.
„Imamo i zakon odgovornosti pravnih lica za krivična djela koji omogućava državnom tužilaštvu da krivično goni i pravna lica, odnosno odgovorna lica za krivična djela pa i koruptivna ukoliko su ta krivična djela učinjena u namjeri da se za pravno lice pribavi protivpravna imovinska korist“, istakao je Radonjić.
Izvšni direktor u institutu za poslovnu i finansijsku pismenost Miloš Vuković izjavio je da korupcija snažno i negativno utiče na ekonomiju i povećanje kvaliteta života ljudi kako svuda u svijetu tako i u Crnoj Gori. Cijelo društvo se, kako on kaže, suočava sa povećanjem utaje poreza.