Da je Vlada svjesna značaja civilnog društva u procesu pristupanja Crne Gore EU kao i da je okrenuta ka kontinuiranom unaprijeđenju direktnog dijaloga između Vlade i civilnog društva, saopštio je predsjednik Vlade Duško Marković na današnjem okruglom stolu Vlade i NVO.
„Čvrstog sam stava da vaša specifična znanja, praktično iskustvo i kritičko viđenje stvari, uokvireno u konkretne i konstruktivne prijedloge, mogu podići kvalitet i brzinu našeg pregovaračkog procesa“, rekao je predsjednik Vlade Crne Gore Marković.
Okrugli sto pod nazivom „ Saradnja Vlade i NVO u procesu pristupanja EU“ upriličena je 22. jula 2019. godine, u organizaciji Generalnog sekretarijata Vlade a predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je ovom dogođaju.
Govoreći o učestalosti dijaloga između Vlade i NVO, Marković je ukazao da ni jedna strana nije u potpunosti zadovoljna nivoom ostvarene saradnje.
„Vjerujem da će strategije i opredjeljenja EU kada je riječ o proširenju na Zapadni Balkan ostati nepromijenjeni, ali je činjenica da ponekad puno toga zavisi i od ličnog angažmana i posvećenosti onih koji će dobiti priliku da tu strategiju i ta opredjeljenja sprovode uživo“, istakao je predsjednik Marković.
Podsjetio je da je Crna Gora prva od svih država koje su pregovarale sa EU i u svoju pregovaračku strukturu uključila NVO u značajnoj mjeri te da broj predstavnika civilnog društva nije smanjivan prilikom nedavne racionalizacije pregovaračke strukture.
„Vlada je pokazala da je zaista otvorena za sve predstavnike civilnog društva, kroz njihovo direktno učešće u radnim grupama za pregovore“, dodao je Marković.
Predsjednik Vlade je u svom obraćanju istakao i da ima utisak da predstavnici crnogorskih NVO do kraja transparentno brane i zastupaju svaku poziciju evropskih pregovarača, zaboravljajući da su oni zapravo članovi, figurativno rečeno, crnogorskog tima.
„Kratko ću podsjetiti da su prve konsultacije sa nevladinim organizacijama održane u januaru 2017. godine i tada su ovi susreti najavljeni kao buduća praksa i činjenica je da nismo očekivali da ćemo čekati toliko dugo na naredni susret ali vjerujemo da nikada nije kasno“, rekla je Ana Novaković, CRNVO, u svom uvodonom izlaganju.
Ona je podsjetila da su odazivom na ovaj događaj pokazali da su dijalog i otvoreni razgovor vrijednosti koje zaista praktikuju a ne da se za njih samo deklarativno zalažu.
„Saradnja Vlade i civilnog društva je u procesu evropske integracije bez dileme prerasla u politički kriterijum za članstvo. Odnos evropske komisije prema ovom pitanju je jasan, i nedvosmisleno saopšten u posljednjem komunikacionom dokumentu o politici proširenja u kojem se jasno ističe da su nedostaci napretka u oblasti vladavine prava u vezi i sa nepovoljnim ambijentom za djelovanje civilnog društva“, dodala je Novaković.
Na saradnju sa civilnim društvom se gleda sa jednakom pažnjom kao i na reformu pravosuđa ili borbu protiv korupcije.
U izvještaju za Crnu Goru iz godine u godinu se posvećuje posebna pažnja, a činjenica je da se nalazi koji se odnose na civilno društvo u poslednja tri izvještaja gotovo isti.
„U posljednjih nekoliko godina doneseni su Zakoni i podzakonski akti važni za djelovanje nevladinih organizacija. Izmijenjen je Zakon o NVO, donesena uredba koja omogućava učešće predstavnika NVO u uredbi javnih politika, uredba o kofinansiranju projekata podržanih iz fondova EU, Strategija, formiran je Savjet za saradnju organa državne uprave i NVO“, navela je Novaković kao važne korake koje je Vlada preduzela.
Međutim govorilo se i o nedoslijednostima.
„Svega pet od 15 ministarstava koji su bili u obavezi je objavilo konkurse za projekte za NVO u skladu sa zakonskim rokom u ovoj godini“, dodala je Novaković.
Sa ovolikim kašnjenjem u objavljivanju konkursa a onda i donošenju odluka obesmišljava se cijeli koncept zakona a to je da se projekti finansiraju i realizuju u jednoj kalendarskoj godini.
Istaknuto je da ni nakon sedam godina od definisanja obaveze o objavljivanju programa rada i izvještaja rada organa državne uprave, gotovo pola od ukupnog broja organa ni danas ne ispunjava ovu obavezu.
„Ključna pitanja koja su sugerisana i u izvještaju evropske komisije a nisu regulisana su: pitanje dodjele javnih prostora na korištenje NVO, oblasti izgradnje kapaciteta NVO je isključena, a NVO nisu prepoznate kao partneri ni u jednoj od mjera Strategije“, istakla je Novaković.
Zakon o javnim nabavkama, takođe je oblast koja se sa posebnom pažnjom tretira od strane evropskih partnera. Na samom početku ovogodišnjeg izvještaja evropske komisije za Crnu Goru naglašeno je da se u narednom periodu osim politici konkurencije, zaštiti životne sredine i klimatskim promjenama Crna Gora mora posebno posvetiti i oblasti javnih nabavki.