Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustovala je konferenciji pod nazivom „Ka EU pravilima o koordinaciji sistema socijalne sigurnosti“ koja je održana u prostorijama EU info centra u Podgorici.
Nacionalna koordinatorka Ministarstva rada i socijalnog osiguranja Marija Backović uvela je prisutne u cilj projekta. On se sastoji u obezbjeđivanju efikasne primjene sistema socijalne sigurnosti kroz jačanje administrativnih kapaciteta crnogorskih nadležnih organa da bi se implementirale penzijsko relevntne pravne tekovine u oblasti slobode kretanja radnika.
Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić istakao je da su učesnici projekta: Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo zdravlja, Fond za invalidsko osiguranje Crne Gore, Zavod za zapošljavnje Crne Gore i Centar za socijalni rad. Oni su, prema njegovim riječima, svojim učešćem na radionicama i obukama dali veliki doprinos uspješnom finalizovanju projektnih aktivnosti. Cilj projekta je bio ispunjavanje aktivnosti iz Poglavlja 2, odnosno podržavanje napora crnogorskih institucija u izgradnji kapaciteta za efikasnu koordinaciju sistema socijalne sigurnosti prilikom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
“Imajući u vidu da učešće u kordinaciji sistema socijalne sigurnosti zahtijeva i uspostavljanje prilagođenih struktura za efikasnu primjenu, obuku i edukaciju državnih službenika, bilo je neophodno ojačati administrativne kapcitete institucija odgovornih za koordinaciju sistema socijalne sigurnosti”, rekao je Purišić.
On je dodao da su aktivnosti iz poglavlja 2 sloboda kretanja radnika, koje je otvoreno 11. decembra 2017. godine na Međuvladinoj konferenciji u Briselu, značajno poboljšane ovim projektom. Vlada Crne Gore je 28. marta 2019. godine usvojila akcioni plan za realizaciju obaveza iz poglavlja 2.
Zamjenica šefa sektora za saradnju iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Audrone Urbonaviciute, istakla je da je najvažniji uticaj slobodnog kretanja radnika između Crne Gore i država članica EU u crnogorskom administrativnom sistemu socijalne sigurnosti. Najveća prednost je prema njenim riječima mogućnost građana da putuju i rade na tržištu rada EU bez ikakve diskriminacije.
Predsjedavajući Upravnog odbora projekta Jovo Pajović istakao je da su aktivnosti projekta podijeljene u tri glavne komponente:
– Analiza uticaja slobodnog kretanja radnika na administrativni sistem socijalne sigurnosti Crne Gore. Cilj sprovođenja je posvećeno izraditi i anlizirati zakonodavstva, administracije i finansijska procjena trenutnog stanja i uticaja slobodnog kretanja radnika.
– Aktivnost obuka i jačanje kapaciteta svih crnogorskih institucija koje su uključene u kordinaciju Sistema socijlne sigurnosti kroz realizaciju
– Aktivnosti komunikacija o pravima koja se odnose na slobodu kretanja radnika, odnosi se na radnike imigrante.
Ekspert na projektu, Marija Kasarova rekla je da je cilj projekta obuka, opšti principi i pravila EU. Obuku je trebalo proći oko 50 službenika i 4 trenera, a završilo je 103 službenika i 16 trenera. Među njima su bili eksperti iz Hrvatske, Bugarske, Mađarske, Slovenije i Crne Gore. Ključni rezultati projekta su: razvijanje kretanja radnika između Crne Gore i EU država članica o crnogorskim administrativnom sistemu, o koordinaciji sistema socijalne sigurnosti, radnici i migranti da budu bolje informisani o sistemu socijalne sigurnosti.
Fredrecik De Wispelaere istakao je da su ključni nalazi i preporuke: budžeti, administracija, razvijanje analitičke i finasijske studije, zdravstvena kartica zdravstvenog osiguranja, realizacija obuke za osoblje svih institucija, realizacija obuke za sljedeće trenere, studijska posjeta institucijama jedne države članice, razvijanje strategije komunikacije.