m!M na okruglom stolu “Lokalne samouprave u procesu pregovora - uspjesi i izazovi na putu prema EU”

m!M na okruglom stolu “Lokalne samouprave u procesu pregovora – uspjesi i izazovi na putu prema EU”

Generalni sekretarijat Vlade i Zajednica opština, organizovali su okrugli sto na temu “Lokalne samouprave u procesu pregovora – uspjesi i izazovi na putu prema EU”. Okrugli sto otvorili su Aleksandar Drljević – glavni pregovarač sa EU, Aivo Orav – šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Refik Bojadžić – generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore.

“Važnost teme današnjeg okruglog stola je nesumnjiva i to sa nekoliko aspekata. Pristupanje EU je jedan od ključnih vanjskopolitičkih prioriteta Vlade i proces koji postupno, ali i temeljno prožima sve strukture crnogorskog društva. Kao takav on je neostvariv bez aktivnog učešća i značajnog doprinosa lokalnih samouprava. Reforme koje se sprovode na lokalnom nivou važna su pretpostavka za sprovođenje propisa koje usklađujemo sa pravnom tekovinom EU, usvajanje i primjene evropskih standarda u različitim oblastima, ali za efikasno korišćenje dostupnih sredstava iz brojnih evropskih fondova. Crna Gora je u pregovaračkom procesu sa EU do sada otvorila 32 od ukupno 33 poglavlja pri čemu su tri poglavlja privremeno zatvorena. Očekujemo da ćemo preostalo pregovaračko poglavlje: 8 – konkurencija, otvoriti u narednom periodu čime će se baza otvaranja poglavlja zaokružiti, a pregovaračka struktura u potpunosti posvetiti ispunjavanju obaveze koje vode ka privremenom zatvaranju poglavlja”, kazao je Drljević.

Gospodin Orav pozdravio je prisutne i u svom izlaganju istakao da lokalne samouprave imaju važnu ulogu u osiguravanju održivog razvoja svojih zajednica. Vlada ima zadatak da pripremi strategiju razvoja a veća odgovornost leži na lokalnim samoupravama koje treba da realizuju Vladinu strategiju.

“Zajednice opština Crne Gore već godinama radi na promociji evropskih vrijednosti i standarda na lokalnom nivou. To činimo gradeći i uspostavljajući mehanizme koji imaju za cilj bolju razmjenu informacija, podizanja kapaciteta lokalnih samouprava u projekte, obuke, razmjenu iskustava, dobrih praksi i slično. Prepoznati smo kao svojevrsni resursni centar koji u mnogome olakšava komunikaciju, ne samo među samim lokalnim samoupravama, već i sa drugim akterima, institucijama na nacionalnom nivou, evropskim i međunarodnim institucijama i organizacijama sa kojima sarađuju naše opštine i pripremaju naše opštine za buduće članstvo”, rekao je Bojadžić.

Okrugli sto bila je prilika za razgovor o ulozi lokalnih samouprava u pregovaračkom procesu, posebno u dijelu sprovođenja evropskih propisa i standarda, kao i o mogućnostima koje su opštinama na raspolaganju u okviru evropskih fondova. Lokalkne samouprave, kroz IPA (insturment pretpristupne pomoći) program, sprovode evropski zakonodavni okvir, evropske standarde. Takođe, lokalne samouprave realizuju projekte koji bivaju finansirani upravo preko IPA progama Evropske unije a sve u cilju jačanja kapaciteta za usvajanje evropskih standarda, unaprjeđenja biznis ambijenta, izgradnje demokratkskih institucija, razvoja građanskog društva, unaprjeđenja regionalne i prekogranične saradnje, kofinansiranja projekata infrastrukture, kao i podrška usmjerena na pripremu za korišćenje strukturnih fondova.

U okviru okruglog stola, održane su dvije panel sesije na temu pretpristupne podrške EU Crnoj Gori i pripreme za korišćenje strukturnih fondova EU. Na okruglom stolu predstavljena su tri projekta koje opštine sprovode – “FLAT – Trening i podrška u poplavama i klizištima” koji sprovodi opština Danilovgrad, “Zelena ostrva” koji sprovodi opština Berane, kao i projekat “IRENE – Međuregionalna mreža za obnovljivu i energetsku efikasnost”, koji sprovodi opština Tivat.