„Rezulatati su pokazali da manje ili više učestalo, preko 37% ispitanih učenika koristi alkohol, svaki četvrti ide u kladionicu, a više nego svaki pet koristi cigarete“, upozorila je Mijušković, podaci su izuzetno alarmantni.
Takođe je dodala da je rizičan period ponašanja počinje od šestog razreda osnove i da traje sve do drugog razreda gimnazije. Takođe da 25% učenika iznosi stav da je do droge, ukoliko se želi doći, potrebno od pola sata do nekoliko sati, što je indikacija viskog stepena dostupnosti.
Kancelarija za Zaštitu ljudskih prava i sloboda (OMBUDSMAN) predstavila je izvještaj na temu „Djeca i bolesti zavisnosti u Crnoj Gori“. Događaj je upriličen u hotelu „Podgorica“ 04. jula 2019. godine, sa početkom u 11.00 časova.
Izvještaj je predstavila zamjenica zaštitnika, Snežana Mijušković, koja je prezentovala publikaciju „Djeca i bolesti zavisnosti u Crnoj Gori“.
Na samom početku izlaganja zahvalila se svima na prisustvu i što se ova tema prepoznala kao izuzetno važna, gjde je iskazala da su novinari izuzetno važan faktor i saradnik za ovu temu.
„Odlučili smo da obradimo temu iz više razloga, pitanje zdravlja djece jeste nešto što je veoma značajno, što je veoma važno za razvoj svakoga djeteta, a naravno i za društvo u cjelini. Prije svega u odrastanju i formiranju ličnosti, pred djecom je danas veliki broj izazova i upravo smo željeli da vidimo koja je to dostupnost i koliko su ti izazovi rasprostranjeni u Crnoj Gori, kao i koji su to sve mehanizmi koje bi trebalo društvo da preduzme kako bi ih sveli na što manju moguću mjeru“, rekla je Mijušković.
Sadržaj publikacije je jasan, sastoji se od uvoda, pravnih okvira, rezultata istraživanja, ključnih analitičkih nalaza i preporuka, dodala je ona.
„Zavisnost je bolest i mora se liječiti kao i svaka druga bolest. Zavisnost može imati puno lica – droga, alkohol, duvan, igre na sreću, ljekovi, hrana, internet, kupovina i može pogoditi svakoga. zavisnost može djelovati razarajuće ne samo na tijelo, nego i na dušu, socijalni život i finansijsku situaciju“, naglasila je Mijušković.
Cilj istraživanja bio je da se utvrdi stepen učestalosti korišćenja duvana, alkohola i droga kod osnovnoškolaca i srednjoškolaca, kao i dostupnosti psihoaktivnih supstanci. Mjeren je i stepen u kome učenici učestvuju u igrama na sreću, uključujući posjećivanje kladionica i kockanje na internetu.
Specifični ciljevi, kazala je Mijušković, su utvrđivanje obrazaca ponašanja koji potencijalno imaju ulogu generatora nepoželjnog ponašanja učenika, utvrđivanje određenih karakternih ličnosti i stavova učenika, kao i utvrđivanje načina na koji učenici provode slobodno vrijeme.
„Istraživanje je realizovano anketnom metodom (upitnik), analitičkim jedinicama za uzrokovanje – osnovne i srednje škole, kao i to da je istraživanje obuhvatilo ukupno 1000 ispitanika, od toga 342 ispitanika iz 37 osnovnih, te 658 ispitanika iz 25 srednjih škola“.
Najalarmantnija opština po svim parametrima je Nikšić, gdje je korišćenje i dostupnost svih oblika zavisnosti na najvećem mogućem nivou.
Na samom kraju izlaganja, Mijušković je iznijela niz činjenica na temu ključnih analitičkih nalaza istraživanja, a takođe je iznije niz preoporuka svim relevantnim institucijama, da bi se ovaj problem suzbio u što kraćem mogućem roku.