MIKS

Oko dvije trećine djece iskusilo nasilno disciplinovanje kod kuće

Tokom 2018. godine oko dvije trećine djece uzrasta od jedne do 14 godina, iskusilo je nasilno disciplinovanje kod kuće, saopšteno je na predstavljanju ključih nalaza MIKS istraživanja višekostrukih pokazatelja stanja prava djece i porodica u Crnoj Gori.
Radi se o najvećem istraživanju poslije popisa koji se, uz podršku UNICEF – a, sprovodi širom svijeta svakih pet godina, s ciljem prikupljanja statistički pouzdanih i međunarodno uporedivih podataka po nizu pokazatelja u oblastima zdravlja, obrazovanja, razvoja djece i uslova života djece i porodice. Poslednji put je ovo istraživanje u Crnoj Gori sprovedeno tokom 2013. godine.
Crna Gora je prva na Balkanu sprovela novi krug međunarodnog istraživanja MIKS, u okviru kojeg je ovog puta ispitano ukupno 3 826 domaćinstava u čitavoj zemlji i dodatnih 854 domaćinstva u romskim naseljima.
„Ove godine obilježavamo 30 – tu godišnjicu Konvencije UN o pravima djeteta. Ohrabruju podaci da 96 odsto novorođenčadi u Crnoj Gori bude pregledano u zdravstvenoj ustanovi ili kod kuće nakon rođenja. Takođe nakon porođaja 86 odsto žena uzrasta od 15 do 49 godina je pregledala stručna osoba u zdravstvenoj ustanovi ili kod kuće“, rekao je Osama Makavi Kogali, predstavnik UNICEF – a u Crnoj Gori.
U svom obraćanju osvrnuo se na još par statističkih detalja iz MIKS – a istraživanja, pa tako imamo podatak da je 96 odsto djevojčica i 95 odsto dječaka uzrasta od 15 do 24 godine pismeno.
„Sa zadovoljstvom konstatujem da je ostvaren napredak i među opštom populacijom i među populacijom Roma i Egipćana u odnosu na predhodno MIKS istraživanje koje je u Crnoj Gori sprovedeno prije pet godina“, dodao je Kogali.
Činjenica da se svega 20 odsto djece iz opšte populacije i 14 odsto beba iz populacije Roma i Egipćana isključivo doji tokom prvih šest mjeseci potvrđuje da je ključna oblast u kojoj su potrebna dalja unaprijeđenja.
Procenat djece koja pohađaju predškolsko obrazovanje povećan je sa 40 odsto na53 odsto.
„Podaci o djeci koja žive u romskim naseljima pokazuju da se oni ne samo suočavaju sa istim izazovima kao i djeca u drugim djelovima zemlje, već su i dodatno uskraćena u smislu ranih brakova, nižih stopa pohađanja osnovnog i srednjeg obrazovanja, većeg siromaštva i dr“, dodao je Kogali u svom obraćanju.
Ovo istraživanje pruža obilje podataka o položaju djece i njihovih porodica.
„Podsjetiću da je nakon usvajanja Agende održivog razvoja 2030. godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u septembru 2015, Crna Gora među prvim zemljama u svijetu integrisala ovu globalnu agendu u Nacionalnu strategiju održivog razvoja“, rekao je u svom obraćanju potpredsjednik Vlade mr Milutin Simović.
Istraživanje koje je predstavljeno ukazuje na progres u 20 indikatora održivog razvoja.
Neki od njih su: kvalitetno obrazovanje, zabilježen je rast obuhvata djece koja pohađaju program predškolskog obrazovanja sa 40 na 53 odsto, a još značajniji zabilježen je na sjeveru zemlje sa 17 na 37 odsto, oblast čiste vode i sanitacije, podatak koji se odnosi na procenat domaćinstva koji koriste poboljšane izvore pijaće vode u domaćinstvu pokazalo je da 99 odsto stanovništva koristi poboljšane izvore pijaće vode, dok je kod romske populacije taj procenat 98 odsto, oblast pristupa čistoj i pristupačnoj energiji, 99,9 odsto domaćinstava u Crnoj Gori ima pristup električnoj energiji za opštu populaciju, odnosno 96,4 odsto za romsku.
„ U nekim oblastima je došlo do pogoršanja pa tako procenat mladih opšte populacije uzrasta od 15 do 24 godine koji znaju kako se sprečava prenošenje HIV – a smanjio se u odnosu na 2013. godinu. Prije pet godina je 48 odsto djevojčica uzrasta od 15 do 24 godine znalo kako se sprečava prenošenje HIV – a, dok je u prošlogodišnjem istraživanju taj procenat iznosio 29 odsto“, istakla je Gordana Radojević, direktorka uprave za statistiku.
Miks istraživanje koje je MONSTAT u Crnoj Gori tokom 2018. godine sproveo uz tehničku pomoć UNICEF – a, i finansijsku podršku Vlade Crne Gore, UNICEF – a i UNHCR – a, jasno ukazuje na oblasti u kojima je potrebno dalje raditi, a one se prvenstveno odnose na rani razvoj djece, dječju zaštitu, obrazovanje, zdravlje i život u čistom okruženju.