Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je panelu na temu “Berlinski proces: u susret Poznanjskom samitu“, gdje je zaključeno da Crna Gora i ostale zemlje zapadnog Balkana treba da ulože više truda u vladavini prava.
Jovana Marović, izvršna direktorka Politikon mreže rekla je da teme kojima se bave obuhvaćene su berlinskim procesom. Ona je podsjetila da vladavina prava i njeno unaprjeđivanje zahtijevaju specifičan pristup svake države na zapadnom Balkanu.
„Mislimo da regionalna saradnja pomaže posebno u borbi protiv korupcije, u policiji i slično“, izjavila je Marović.
Ona je rekla da su nakon oštrih ocjena komisije EU odlučili da odrede glavne ciljeve, jer se iz tih ocjena ništa konkretno ne dešava u oblasti vladavine prava. Prema istraživanju Regionalnog balkanskog barometra, nezaposlenost, ekonomksa situacija i korupcija su tri najveća problema na zapadnom Balkanu. Marović ističe da treba više učiti o vladavini prava u osnovnim i srednjim školama da bi građani naučii da je pravda ista za sve. Ona tvrdi da EU stalno ponavlja da akcenat nije na usvajanju zakona, već na mjerljivim rezultatima i da u Crnoj Gori ne postoji svijest u javnoj upravi o sprječavanju korupcije. Još jedna poruka EU je poboljšati transparentost.
„Nemamo suštinsku uključenost civilnog sektora u donošenju odluka“ kritikovala je Marović.
Ona je takođe ukazala na to da treba poboljšati regionalnu saradnju, jer ne vidimo efekat rješavanja bilateralnih sporova osim onog između Makedonije i Grčke. Osim toga, nema ni pomaka u okviru monitoringa i suđenja.
„EU ima praksu konsultovanja civilnih društava prije objavljivanja godišnjeg izvještaja, ali to nije nešto vidljivo“, zaključila je Marović.
Zoran Nechev, direktor centra za EU integracije rekao je da ima šest organizacija iz Balkana koje su dio mreže. Poznanj samit je prepoznao mrežu koja može prepoznati vidljivost procesa. Prvog dana samita, prema njegovim riječima, biće održan forum, a finansije su primili iz Višegrada. Nechev je podsjetio da će Skoplje i Sofija sljedeće godine biti domaćini Berlinskog procesa o bilateralnim sporovima, posebno kada je u pitanju veza Makedonija-Grčka i Beograd-Priština.
Donika Emini, predstavnik Kosovskog centra za studije bezbijednosti podsjetila je da je prije par dana samit u Parizu otkazan i problemi se na taj način neće riješiti. Regionalna saradnja se, prema njenim riječima, suočava sa mnogim izazovima posebno u oblasti bezbijednosti. Ona je podsjetila da je činjenica da u regionu nema povjerenja.
„Ima još mnogo toga da se uradi u sljedećih 20-30 godina čak i kada zemlje Balkana uđu u Nato“, rekla je Emini.
Ona je zaključila da države trebaju da sarađuju ne zbog EU već zbog obostrane koristi.
Ana Novaković, direktorka Centra za razvoj NVO izjavila je da od 2014. je prošlo dovoljno godina za procjenu rezultata.
„U 2019. osjećamo posljedice nedostatka procjene rezultata“, rekla je Novaković.
Berlinski proces je prema njenom mišljenju počeo radi uspostavljanja regionalne saradnje. Kada je u pitanju samit u Poznanju treba redefinisati ciljeve.