Učesnici obuke "Map The Gap"

m!M na treningu „Map the gap“ u Banja Luci

Predstavnici NVO Mladiinfo Montenegro, omladinska radnica i tehničar informatike, učestvovali su na pripremnom treningu za predstojeći hakaton u okviru projekta „Map the gap“. Ovaj trening održan je u Banja Luci, Bosna i Hercegovina, u periodu od 14. juna do 21. juna 2019. godine.

Na ovom treningu osim učesnika iz Crne Gore učešće su uzeli i učesnici iz Bosne i Hercegovine, Poljske, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Italije, Turske i Srbije.

Već prvog radnog dana učesnici su osim aktivnosti za bolje upoznavanje i građenje timskog duha govorili o omladinskom radu u svojim zemljama ali i saradnji NVO, privatnog sektora i mladih međusobno.

U aktivnostima koje su uslijedile detektovale su se funkcije omladinskih radnika, NVO, donosioca odluka i privatnog sektora a zatim su učesnici koji su bili podijeljeni u ove četiri skupine pokušali da nađu zajednička rješenja između onoga što se očekuje i same funkcije svakog pojedinačno.

Osim toga prvog dana predstavljeni su kroz literarne radove, informacije o tome kako omladinski radnici vide IT stručnjake i obratno. Kroz smijeh i druženje obije skupine razbile su predrasude jedni o drugima.

U nastavku prvog dana bilo je riječi i o Erasmus plus programu kao i youtpass sertifikatima.

Večernji termini bili su rezervisani za upoznavanje Banja Luke.

Drugog radnog dana govorilo se više o tome ko su omladinski radnici i šta njihov posao sve obuhvata. IT stručnjaci imali su zadatak da nacrtaju omladinskog radnika i objasne svoje viđenje istih.

Na drugoj sekciji u toku radnog dana više je riječi bilo o IT stručnjacima i tome šta oni zapravo rade, umiju i znaju. Ono što je zajednička predrasuda bila jeste da su tehničari informatike sveznalice dok su grupi omladinskih radnika objasnili da za svaki problem na koji naiđu ipak određena rješenja traže na internetu i istražujući.

Treća aktivnost uputila je učesnike više u to šta je učešće i kako to mladi sve mogu da učestvuju. Takođe riječi je bilo i o nivoima učešća, a diskutovalo se i na kom nivou mladi u različitim zemljama uzimaju učešće u volontiranju, lokalnim akcijama i dr…

Takođe diskutovalo se o glavnim razlozima za neaktivnost mladih ljudi pa su detektovani problemi kao što su nedostatak vremena, manjak ambicija, neinformisanost, podrška.

U aktivnosti koja je uslijedila pričalo se o tome kako ostvariti saradnju i kako IT sektor može zajedno sa omladinskim radnicima da dođe do kreativnih rješenja problema.

Na kraju radnog dana učesnici su upućeni u rad Kahoot aplikacije.

Trećeg dana više je riječi bilo o građanskim inicijativama a kako bi što bolje razumijeli učesnici su podijeljeni u tr grupe i to na mlade, NVO i lokalne vlasti. U zadatku koji je uslijedio dogodilo se upravo ono što se događa i u stvarnosti a to je da tokom razrade zadatka nijedna grupa nije komunicirala sa onom drugom. Na ovaj način prikazano je koliko je međusobna saradnja neophodna i koliko su rezultati lošiji ukoliko nema iste.

U nastavku učesnici su podijeljeni u radne grupe i to po dva omladinska radnika i dva IT – jevca u grupi. Svaka grupa je svom timu dala naziv koji će zadržati do kraja treninga. Pa su tako ekipe imale nazive: fantastic four, sparks, Jago and co…

U ekipama učilo se o radu aplikacija trello, marvel, WiX i free logo design. ..

Trener je prisutne uputio i u proces samog hakatona, kako izgleda i šta bi trebalo uraditi u pripremnom periodu za isti.

Kroz video snimke učesnici su više naučili kako prezentovati proizvod kao i kako to jedan hakaton izgleda.

Četvrtog dana uslijedio je probni hakaton (simulacija). Postavljen je problem da mladi ne volontiraju u dovoljnoj mjeri a grupe su imale zadatak da nađu kreativno rješenje ovog problema.

Sve ekipe su radile na svojim aplikacijama, veb sajtovima, dizajnima i logoima kao i samoj prezentaciji do kasno u noć.

Petog dana uslijedilo je prezentovanje urađenog pred sudijama.

Nakon oficijalnog dijela i zatvaranja hakatona do proglašenja pobjednika, učesnici su iskoristili za studijsku posjetu omladinskom centu „Zdravo da ste“. Učesnici su upoznati sa radom, problemima i izazovima sa kojima se susreće ovaj centar.

Nakon proglašenja pobjednika uslijedio je dogovor oko narednih aktivnosti po projektu kao i evoluacija samog treninga i svečana dodjela sertifikata (youthpass).

Ovaj projekat kofinansiran je od strane EU u okviru Erasmus plus programa.