m!M na forumu ,,Pitaj ministra“ u susretu Danu studenata

Sistemske promjene i reforme u obrazovanju značajno su doprinijele kvalitetnijem znanju visokoškolaca i evropskoj konkuretnosti diploma svih crnogorskih univerziteta, rekao je glavni pregovarač Aleksandar Drljević.

“Mi danas gradimo budućnost i ulažemo u obrazovni sistem ne da bi drugu zemlju obogatili našim talentima, već da bi vi nastavili putem stvaranja prosperitetne i uspješne države”, kazao je Drljević.

On je naglasio da je kvalitetan obrazovni sistem prvi korak na tom putu.

“Vjerujem da su sistemske promjene i reforme u obrazovanju značajno doprinijele kvalitetnijem znanju naših visokoškolaca i evropskoj konkuretnosti diploma svih crnogorskih univerziteta. To će biti i doprinos crnogorskoj državi u pravcu jačanja njenih kapaciteta na svim poljima”, kazao je Drljević.
On je rekao da reforme na unutrašnjem planu doprinose pripremi Crne Gore za novo vrijeme, kad ćemo biti punopravna članica EU, “a vi ravnopravni građani Unije”.

Šehović je sa ministarkom nauke Sanjom Damjanović i ministrom sporta Nikola Janović, razgovarao danas sa oko 60 studenata svih univerziteta u Crnoj Gori.
Skup je organizovao Generalni sekretarijat Vlade, u saradnji sa Rektoratom UCG, Ministarstvom prosvjete, Ministarstvom sporta i mladih i Ministarstvom nauke.
Šehović je podsjetio da su prošle godine uvedene besplatne osnovne i master studije, a da je ove studijske godine upisana druga generacija studenata koji ne plaćaju školarinu, njih 3.541.
„Uveli smo prijemni ispit na besplatni magisterij od 2021. godine, kako bi osigurali da privilegiju upisivanja besplatnih magistarskih studija imaju najbolji. Uveli smo obaveznu praksu na sve fakultete u obimu od 25 odsto. Osnovali smo Agenciju za kontrolu kvaliteta visokog obrazovanja. Izradili smo prvi Zakon o akademskom integritetu koji nemaju zemlje regiona i šire, a pribavili smo i softver protiv plagijarizma za sve fakultete“, kazao je on.
Šehović je podsjetio da Ministarstvo svake godine opredjeljuje sredstva za sufinansiranje školarine za oko 60 studenata magistarskih studija i preko 20 studenata doktorskih studija.
“Takođe, godišnje se dodjeljuje oko 300 stipendija za najbolje studente. Isto tako, godišnje se izdvaja za studentske kredite oko 1. 400 000 eura, za stipendije i sufinansiranje magistarskih i doktorskih studija preko 450. 000 eura, a za dotacije domovima preko dva miliona eura. Dodatno, iz godine u godinu se povećavaju
potencijali za internacionalizaciju visokog obrazovanja, pa godišnje preko 300 studenata učestvuje u programima razmjene”, naveo je Šehović.
Na skupu je bilo riječi i o Zakonu o akademskom integritetiu koji je Crna Gora prva u regionu i šire usvojila kao i generalno akademskom integritetu u visokom obrazovanju, kao i zapošljavanju visokoškolaca.

Nikolić je kazao da su posvećeni nastojanjima da se učinak i talenat crnogorskih studenata integriše u evropski obrazovni prostor, programima studentske mobilnosti i stručnog osposobljavanja na partnerskim univerzitetima u inostranstvu.
“Cilj UCG je da unaprijedi rad i život studenata osavremenjivanjem studijskih programa, kvalitetnim radom nastavnog osoblja i efikasnijom administrativnom podrškom, obogaćivanjem društvenih, kulturnih i sportskih studentskih aktivnosti i uspješnom saradnjom sa Studentskim parlamentom, u cilju prioritizacije studentskih prava i potreba”, rekao je Nikolić.
On je poručio studentima da su tu “da nas uvijek opominjete da može bolje, da podižete standarde, da promovišete aktuelne trendove”.
“Vi ste tu nas inspirišete vašim mladalačkim entuzijazmom i intelektualnim potencijalom. Vi ste tu da budete aktivni sudionici i energični kreatori Vaše i naše budućnosti”, poručio je Nikolić.

Razgovarano je i o modelu studija i ambijentu u kome funkcionise studentska populacija.