Aivo Orav: O zaposlenju žena ne treba pričati samo jednom godišnje za 8. mart.

Javna debata pod nazivom „Ravnopravna, zaštićena, osnažena? Stanje ženskih prava u Crnoj Gori“ održana je danas u EU info centru.

Aivo Orav, predsjednik Evropskog savjeta istakao je u svom govoru da je potrebno veće političko učešće za jačanje žena kao i da u Crnoj Gori ima još mnogo toga da se uradi kako žene ne bi samo vodile računa o kućnim poslovima i da ne zavise od svojih muževa. Takođe je napomenuo da o ravnopravnosti žena u društvu kao i o njihovom lakšem zaposlenju ne treba pričati samo jednom godišnje za 8. mart.

Maja Raičević iz Centra za ženska prava je ukazala na problem da i ove godine nije bilo predstavnika iz vlade koji bi saslušali situaciju u kojoj se mnoge žene nalaze, a jedan od načina za ispoljavanje političke volje se izražava, kako ona kaže, i kroz budžetiranje koje je trenutno nedovoljno.
‘’Ne postoje zvanični podaci o finansijskom doprinosu muškaraca i žena. Seksualno uznemiravanje, udaja i trudnoća su samo neki od razloga zbog kojih žene često dobijaju otkaz, a nerijetko su i manje plaćene od njihovih muških kolega, a od nekih žena traženo je i da čiste prostorije firme’’, obrazložila je Olivera Komar, profesorica na Fakultetu političkih nauka. Takođe je navela i svjedočenja žena koje su imale loša iskustva sa poslodavcima na radnom mjestu
Ivana Mihajlović iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore uporedila je nekadašnje čikaške radnice koje su se jedva izborile za svoja prava sa ženama u Crnoj Gori i konstatovala da se ništa od tada značajnije nije promijenilo kao i da je ženu teško ohrabriti da pokrene sudski postupak za mobing. Takođe se osvrnula na problem koji imaju žene na porodiljskom odsustvu jer nerijetko izgube posao nakon što se vrate sa porodiljskog iako je to nezakonito.
Željka Savković, koordinator protesta majke izjavila je da je sa svojim prvim djetetom počela da radi u trećem mjesecu trudnoće, a sa drugim u sedmom. Izabrala je da napusti posao od 400 eura jer je mogla nakon 30 godina staža da dobije pravo na doživotnu naknadu u iznosu od 336 eura, a sada joj je to pravo uskraćeno kao i 22.000 žena sa troje i više djece.
Na kraju konferencije je zaključeno da je potrebno češće organizovati debate na ovu temu, da je potrebno osnovati alimentacioni fond i da treba da se uradi analiza siromaštva žena kako bi se utvrdio tačan procenat siromašnih žena.