63 odsto novinara kaže da im se radno vrijeme povećalo, dok je njih 60 odsto navelo da im je ekonomski položaj lošiji u odnosu na prethodni period, rezultati su istraživanja Sindikata medija. Istraživanje o indikatorima nivoa medijskih sloboda i bezbijednosti novinara u 2018. sprovedeno je od 01. januara do 31. jula 2018. Anketirano je 136 zaposlenih u medijima, koji su odgovarali na 27 pitanja.
Ispred sindikata medija govorile su Marijana Camović i Bojana Laković Konatar.
„Istraživanje je i ove godine pokazalo da novinari imaju nedovoljne i neredovne zarade i plate ispod prosjeka“, istakla je Laković Konatar.
Prema istraživanju 75% novinara je slobodno da bude dio udruženja novinara, dok je svaki peti novinar slobodan da se učlani u sindikat.
„Mišljenja su podijeljena kada je uticaj cenzure na rad novinara, pa je tako 46% odgovorilo da na njihov rad utiče cenzura, dok je 47% ispitanika kazalo da cenzura nema uticaja na njihov rad“, dodala je Laković Konatar.
Istraživanje je pokazalo da postoji hijerarhija uticaja, dakle čak 80% od urednika, zatim slijede menadžeri, vlasnici i na kraju vladini zvaničnici.
Takođe je saopšteno da je od jula 2017. do juna 2018. godine Uprava policije Crne Gore evidentirala devet događaja koji se odnose na napade na zaposlene u medijima i na imovinu medija.
“Od 2014. do danas, u Crnoj Gori su se desila 33 incidenta koji se odnose na napade na novinare i imovinu medija“, kazala je Marijana Camović, predsjednica Sindikata medija Crne Gore.
Analizirajući bezbjednost novinara u Crnoj Gori, Camović ističe da je Crna Gora nazadovala u odnosu na prethodne godine.
“Ako imamo u vidu da smo prošle godine imali pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić, onda smo nazadovali. Vratili smo se u vrijeme kada su napadi na novinare bili nešto što se podrazumijevalo. U međuvremenu ni jedan od drastičnih slučajeva nije rasvijetljen, osim kada je u pitanju novinarka Jelena Jovanović, ali taj slučaj je morao biti razriješen, jer je njoj čovjek prijetio u redakciji. Kada je u pitanju bezbjednost novinara, ili stagniramo ili se vraćamo unazad. Nikakvog napretka nema“, kaže Camović.
Na konferenciji koja je održana u EU info centru iz Sindikata medija su saopštili da u Crnoj Gori u medijima radi oko 1.350 ljudi, od čega 800 novinara.