Predstavnica organizacije Mladiinfo Montenegro prisustvovala je na Međunarodnoj konferenciji „Podrži ljudska prava“ koju je organizovao Centar za društvena istraživanja Global Analitika iz Sarajeva. Događaj je organizovan 12.12.2018. godine na Fakultetu Političkih nauka u Sarajevu a finansijski ga je podržalo Ministarstvo za ljudska prava izbjeglica BiH i Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade, Kantona Sarajevo.
Konferencija je organizovana sa ciljem osnaživanja ljudskih prava svih osoba, sa akcentom na osobe sa invaliditetom. Konferenciji su prisustvovali eksperti iz oblasti ljudskih prava iz Bosne i Hercegovine, predstavnici nevladinih organizacija iz oblasti ljudskih prava kako domaćih tako i zemalja iz regiona, i same osobe sa invaliditetom.
Konferenciju je otvorila izvršna direktorica Global Analitike Anesa Agović koja je istakla da se organizacija zalaže za jednaka prava, prije svega prava osoba sa invaliditetom i da samo zajedničkim snagama možemo doprinijeti ostvarivanju boljeg položaja ovih osoba u društvu.
„U poslednje četiri godine Global Analitika je zaposlila četiri osobe sa invaliditetom i naš glavni cilj je bio njihova rehabilitacija odnosno da oni sami shvate da zaista oni mogu doprinijeti sebi i društvu. Moj cilj je bio da ih osnažim da se oni sami uključe i zagovaraju za svoja prava“, kazala je Agović u uvodnom obraćanju.
Na konferenciji bilo je riječi i o pravima osoba sa invaliditetom u međunarodnim dokumentima i nacionalnom zakonodavstvu. O ovoj tematici kroz zakonodavni okvir govorila je Doc.dr Sabira Šašić Gadžo koja je u svom izlaganju zaključila da postoji zakonski okvir, pravni akti i drugi dokumenti kojima su uređena prava OSI koji funkcionišu na različite načine u zavisnosti od kantonalne regije na teritoriji BIH ali da se na žalost nedovoljno primjenjuju u praksi.
O stanju OSI i njihovom položaju u Crnoj Gori govorila je predstavnica organizacije Mladiinfo Montenegro Elma Selmanović koja je konstatovala da su vrlo male nijanse kada je u pitanju zakonodavstvo i uopste položaj OSI kako u Crnoj Gori tako i u zemljama naših susjeda. Međutim ona je istakla da za razliku od BiH ipak bolje je urađeno na unapređenju ovih lica kako na polju obrazovanja, zaposlenja i socijalne zaštite.
„U Crnoj Gori se sve više promoviše i razvija novi odnos prema licima sa invaliditetom. Na podizanje svijesti i jačanje pozitivnog razmišljanja o njihovim mogućnostima, sposobnostima i problemima utiču evropske integracije, kao i mnoga međunarodna dokumenta, koja snažnije promovišu ljudska prava lica sa invaliditetom i favorizuju preduzimanje odlučnih mjera koje će stvoriti jednake uslove za njihovo aktivno učešće u svim oblastima društva”, kazala je Selmanović.
Da je nešto malo bolji položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji u odnosu na BIH prikazala je to u svom izlaganju Žaklina Eftimovska predstavnica nevladine organizacije “AzBuka” iz Srbije. Ono što je u zakonskom okviru bolje uređenu u odnosu na BiH po pitanju osoba sa invaliditetom jesu Zakon o zapošljavanju i ostvarivanju prava iz osiguranja od nezaposlenosti, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, kao i Zakon o socijalnoj zaštiti. Međutim i ako je situacija na papiru u Srbiji bolja ne može se reći da je u praksi primjenjiva.
“Prisutan je skepticizam u pogledu uspješne primjene ovih mjera. Diskiriminacija u radnoj sferi osoba sa invaliditetom se ocjenjuje kao prisutna i to najčešće u domenu samog zapošljavanja ovih osoba. Istovremeno, smatra se da ovi slučajevi često ostanu nevidljivi nadležnim ustanovama, prije svega zbog straha, ali i zbog drugih oblika naučene bespomoćnosti osoba sa invaliditetom. Poslodavci se ne percipiraju kao dovoljno spremni da zaposle osobu sa invaliditetom još uvijek, jer poslodavci prevashodno ne žele da im na taj način trpi posao”, kazala je Eftimovska.
Za sami kraj prisutni su imali priliku da od Rinata Kevrića studenta Fakulteta političkih nauka čuju kako je to biti osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Svoju životnu priču nakon moždanog udara, kao i predrasude i prepreke sa kojima se susreo podijelio je Kevrić i na taj način dao svoj doprinos u obilježavanju ovog vrlo važnog dana za osobe sa invaliditetom.