Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je okruglom stolu i info danu povodom predstavljanja „Regionalne agende za investicije – RIRA“, koji je održan 20. septembra 2018. godine u Podgorici.
Događaj je otvorila Biljana Sekulić iz Centra za istraživanje i kreiranje politika Skoplje/Institut za preduzetništvo i ekonomski razvoj Podgorica.
„Ovaj info dan je jedna od aktivnosti u okviru projekta „Uspostavljanje dijaloga o regionalnoj agendi za investicije, međuvladinim institucijama, privatnim sektorom i organizacijama civilnog društva“, a podržan je od strane Savjeta za regionalnu saradnju“, rekla je Sekulić.
Ovaj projekat se realizuje u šest ekonomija zapadnog Balkana čiji su predstavnici podržali ovu agendu na sastanku koji je održan 11. maja ove godine u Tivtu. Ovaj info dan pored Podgorice organizuje se i u Beogradu, Prištini, Sarajevu, Skoplju i Tirani.
„Cilj projekta je da uključi sve zainteresovane strane u program regionalne politike za investicije, a posebno da pruži podršku uključivanju civilnog sektora i organizacija civilnog društva u RIRA dijalog“, istakla je Sekulić.
Info dan organizovan je u cilju promocije RIRA agende, povećanja njene vidljivosti i razumijevanja, ukazivanja na mogućnosti i benefite, kao i identifikacije onih koji žele da uzmu aktivno učešće u izgradnji kapaciteta i dijalogu na temu agende.
„Drago mi je da i ovaj projekat ima za cilj da uključi sve zainteresovane strane kada je u pitanju kreiranje regionalne agende za investicije, kao jednog od četiri stuba višegodišnjeg plana za stvaranje regionalne ekonomske zone“, rekao je Radosav Babić, generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima u Ministarstvu ekonomije i MAP koordinator za investicije.
Usvajanje ove agende trebalo bi da doprinese poboljšanju investicionom okruženju, konkurentnosti zemalja učesnica i to kroz veću harmonizaciju investicionih politika sa standardima EU i međunarodnom praksom i time omogućiti nesmetan protok roba, usluga, kapitala i visokokvalifikovane radne snage, čineći region privlačnijim za investiranje i trgovinu.
„Jedan od najvažnijih zadataka za nas jeste povećanje ekonomskog rasta i smanjenje barijera koje sprečavaju jednu zemlju da razvija svoje ekonomske potencijale“, istakao je Babić.
Jovana Krunić, načelnica Direkcije za ekonomske odnose sa inostranstvom u Ministarstvu ekonomije i članica Investiciong Komiteta za jugoistočnu Evropu predstavila je RIRA agendu govoreći o kontekstu osnivanja i pristupu za funkcionisanje agende, ciljeve i oblasti reformi, ekonomske benefite regionalne integracije i dalje korake na implementaciji RIRA agende.
„Agenda je nastala na incijativu premijera zemalja zapadnog Balkana, kao odgovor na stagnaciju poslednjih godina u ekonomskom rastu zemalja regiona i slabijoj konvergenciji sa EU“, rekla je Krunić.
Cilj agende je da se uspostavi kroz jačanje regionalne ekonomske integracije dinamičan investicioni prostor u regionu. Struktura samog aktivnog plana sastoji se iz četiri stuba i to: trgovine, investicije, mobilnost radne snage i digitalna integracija.
Ekonomski benefiti ovog procesa za građane su nesmetan protok roba, usluga, kapitala i visokokvalifikovane radne snage, što dovodi do otvaranja radnih mjesta, unapređenja životnog standarda, ubrzavanja ekonomskog prosperiteta i stabilnost nacionalnih ekonomija dok je za preduzetnike lakši pristup investicijama, pojednostavljivanje procedura za uspostavljanje biznisa, pristup većem tržištu, bolja integrisanost u EU i svjetske lance trgovine i drugo.
Osvrt na poslovni ambijent kroz iskustva i preporuke prisutnima su prenijele Nina Drakić, direktorica Sektora za analize i istraživanja u Privrednoj komori Crne Gore i Marija Šuković, izvršna direktorica Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori.