mladiinfomne

Održana radionica o medijskoj pismenosti

NVO Mladiinfo Montenegro održala je radionicu 08.09.2018. godine, u M:tel digitalnoj fabrici u Podgorici pod nazivom “Pismeno i kreativno” u okviru projekta “Less Opportunities + Media Tools = Better Opportunities”. Povod za radionicu je bio uspiješno obilježen Međunarodni dan pismenosti. 

Radionici su prisustvovali osnovci, srednjoškolci i studenti, a održali su je: Elma Selmanović iz NVO Mladiinfo Montenegro, Elvira Ceković iz Agencije za elektronske medije, Gordana Vučinić-profesorica književnosti u Gimnaziji “Slobodan Škerović“, Iva Mijović i Marta Martinović- učesnice na omladinskoj razmjeni o medijskim alatima u okviru LOMTBO projekta.

Radionicu je otvorila predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro, Elma Selmanović ističući da je radionica koja se organizuje povodom Dana pismenosti prilika da se na drugačiji način skrene pažnja na mlade i probleme sa kojima se suočavaju kada je u pitanju plasman medijskog sadržaja, medijska pismenost i pismenost uopšte.

“Radionica “Pismeno i kreativno” ima za cilj da poveća svijest o važnosti pravilnog pisanja i pravilne percepcije onog što mediji plasiraju. Biće interaktivnog karaktera i nadam se da će Vam biti od koristi u daljem Vašem radu u školi, na fakultetu, u smislu da se bolje izražavate, a prilika je da se podsjetite i nekih izraza na koje ste zaboravili i dugo ih nijeste koristili“, rekla je Selmanović.

Elvira Ceković ispred Agencije za elektronske medije upoznala je prisutne sa radom Agencije , kampanjom koju sprovodi sa UNICEF-om i skrenula pažnju na problem sa kojima se suočava ne samo Crna Gora već i čitav svijet kada je u pitanju medijska industrija.

“Agencija prati rad emitera i radi na zaštiti maloljetnika tako što im nameće evropske standarde. Međutim, kako se mijenja način upotrebe medija mijenjaju se samim tim i pravila, i upravo tu nastaje problem jer pravila ne uspijevaju da idu u korak sa brzinom mjenjanja tehnološkog razvoja”, kazala je Ceković.

 

 

“Uprkos svim naporima da se zaštite maloljetnici Agencija ostaje nemoćna u kontroli programa na različitim platformama,  a neprevaziđen problem se javio kada su mladi počeli nalaziti sadržaje putem interneta i sami birati šta žele da gledaju. Regulacija kojom se bavimo u ovoj oblasti je nedovoljna i jedino na čemu možemo raditi je medijska pismenost i fokus staviti na edukaciji roditelja i djece kako da posmatraju programske sadržaje“, naglasila je Ceković.

Gordana Vučinić, profesorica književnosti u Gimnaziji “Slobodan Škerović“, u svom izlaganju je stavila akcenat na prezentaciju pismenosti, jezičke nedoumice, i pravilno pisanje i izgovaranje u književnosti.

Ona je ukazala i na jedan fakat koji je došao sa tehnološkom revolucijom koji se odnosi na to da su nove generacije u trci za informatičkim opismenjavanjem zaboravile na važnost poznavanja gramatike i pismenosti, kao i na bitnost čitanja knjiga, a ne kratkih internet interpretacija.


Pored korisnih predavanja učesnici su imali priliku da u grupama rade na percepciji fotografija iz različitih vremenima i da predstave njihova zapažanja, kao i da pogledaju video zapise koje proizvodi Agencija za elektronske medije u cilju skretanja pažnje roditeljima na štetnost sadržaja koja njihova djeca prate.


Na kraju radionice, Iva Mijović i Marta Martinović, učesnice na omladinskoj razmjeni o medijskim alatima u Grčkoj, Srbiji i Poljskoj, predstavile su LOMTBO projekat na kojem su uzele učešće, prenijele znanje o upotrebi korisnih medijskih alatki, predstavile Erasmus plus program i prenjele svoje pozitivno iskustvo sa omladinskih razmjena.