Tema konferencije je bila “Prijavljivanje prihoda i imovine javnih funkcionera”
Cilj konferencije je da se medijima, zainteresovanoj javnosi i javnim funkcionerima približi proces provjere izvještaja s obzirom na to da je izvještavanje u toku i da 31. marta ističe zakonski rok za dostavljanje izvještaja.
Na konferenciji je predstavljen dio informacionog sistema Agencije koji se odnosi na podnošenje izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera, kao i proces provjere dostavljenih izvještaja, broj do sad dostavljenih i obrađenih izvještaja, kao i glavni rezultati provjere izvještaja za 2017.
Na konferenciji su govorili Dušan Polović- načelnik odjeljenja za IT i Stefan Radunović-načelnik odjeljenja za provjeru prihoda u agenciji.
“Od samog početka rada Agencije za sprječavanje korupcije , od januara 2016, Agencija je omogućila elektronsko dostavljanje izvještaja od prihoda i imovine javnih funkcionera putem veb sajta agencije”, kazao je Polović.
“Javni funkcioneri mogu preuzeti obrazac za prijavu koji se sastoji od četiri kategorije ličnih podataka sa veb strane Agencije i poslati agenciji”, dodao je Polović.
“U periodu od 01. januara do danas, Agenciji je dostavljeno 1.060 Izvještaja o prihodima i imovini. Od tog broja obrađena su i objevljena na internet stranici Agencije 772 izvještaja, dok je 288 izvještaja u fazi obrade”, kazao je Radunović.
“Kada je u pitanju vrsta obrađenih i objavljenih izvještaja, podaci su sljedeći:
380 redovnih godišnjih Izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera,
206 Izvještaja o prihodima i imovini u zakonskom roku od 30 dana po stupanju na funkciju,
80 godišnjih Izvještaja o prihodima i imovini po prestanku funkcije,
25 Izvještaja o prihodima i imovini u roku od 30 dana u slučaju uvećanja imovine preko 5.000eura,
5 Izvještaja o prihodima i imovini na zahtjev Agencije, u slučaju pokretanj ugovornog postupka, u skladu sa zakonom”, rekao je Radunović.
“Kada je u pitanju provjera pristiglih izvještaja, Agencija prvo vrši softversku kontrolu popunjenog izvještaja, koja podrazumijeva provjeru da li je podnosilac popunio sva obavezna polja , i obavještava podnosioca o eventualnim nepravilnostima ukoliko postoje.
Nakon softverske počinje administrativna kontrola, odnosno utvrđivanje istovjetnosti elektronske i potpisane verzije Izvještaja o prihodima i imovini. Ukoliko su obije verzije istovjetne, podaci iz izvještaja se verifikuju i objavljuju u Registru prihoda i imovine javnih funkcionera na internet stranici Agencije.
Nakon softverske i administrativne kontrole, slijedi provjera potpunosti i tačnosti prijavljenih podataka u izvještajima o prihodima i imovini koja se vrši prema redosljedu utvrđenom u Godišnjem planu provjere Izvještaja”, dodao je Radunović.
Iz Agencije ističu da je u toku razvoj aplikacije koja će u potpunosti automatizovati metodu slučajnog uzorka prilikom postupaka provjere izvještaja o prihodima i imovini, u skladu sa preporukama eksperata Savjeta Evrope.:
Osim po službenoj dužnosti Agencija pokreće postupak u kome se odlučuje da li je javni funkcioner povrijedio odredbe Zakona o sprječavanju korupcije koje se odnose na izvještaje o prihodima i imovini i na osnovu sopstvenih saznanja ili anonimnih zahtjeva, zahtjeva državnih organa i drugih pravnih ili fizičkih lica.
“Provjera potpunosti i tačnosti prijavljenih podataka se vrši upoređivanjem prijavljenih podataka iz Izvještaja sa podacima o imovini i prihodima javnog funkcionera kod drugih organa, kojima Agencija ima pristup kroz svoj informacioni sistem”, kazao je Radunović.
“Kada je u pitanju prošla godina, Agenciji je pristiglo 7.032 Izvještaja o prihodima i imovini po različitim osnovama. Godišnjim planom provjere za 2017. godinu bila je predviđena provjera 1.600 javnih funkcionera i državnih službenika koji imaju propisanu obavezu dostavljanja Izvještaja o prihodima i imovini”, saopštio je Radunović.
“Agencija je u 2017. sprovela i okončala 159 predmeta i to:
92 zbog nedostavljanja Izvještaja o prihodima i imovini,
42 zbog nedostavljanja tačnih i potpunih podataka, i
25 u vezi provjere osnova0 sticanja prihoda i imovine u vrijednosti preko 5.000 eura”, rekao je Radunović.
“Kada su u pitanju prekršajni postupci, u 2017. godini je zbog nedostavljanja Izvještaja po različitim osnovama , Agencija je nadležnim sudovima ukupno podnijela 312 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka. Okončano je 216 postupaka, a izrečene su novčane sankcije u iznosu od 42.090 eura. Podnijeta su 42 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka zbog neprijavljivanja tačnih i potpunih podataka u Izvještajima o prihodima i imovini. Okončana su 24 postupka, te su u ovoj oblasti izrečene novčane kazne u iznosu od 6.720 eura, dok su ostali postupci u toku”, zaključio je Radunović.
Kako je rok za dostavljanje redovnih godišnjih izvještaja o prihodima i imovini u toku, a iz Agencije za sprječavanje korupcije očekuju još više od 5.000 izvještaja. Agencija poziva javne funkcionere i državne službenike koji imaju obavezu podnošenja izvještaja da već sada, ne čekajući 31. mart, dostavljaju Agenciji izvještaje.
Konferenciji je prisustvovala članica NVO Mladiinfo Montenegro.