Predstavljen izvještaj o slobodi medija u regionu

Konferencija pod nazivom ”Sloboda medija i bezbjednost novinara u regionu” održana je 6. jula u Hotelu Aurel u Podgorici. 
Sindikat medija Crne Gore je na projektu na projektu “Regionalne platforme Zapadnog Balkana za zagovaranje medijskih sloboda i bezbjednosti novinara”, koji već godinu dana okuplja sva medijska udruženja u regionu, koji se sprovodi u saradnji sa još pet novinarskih udruženja.
Jedan od rezultata ovog projekta je i istraživanje o stanju u medijima u zemljama regiona.
“Prvi izvještaj je objavljen krajem prošle godine i sad svi mi osim Hrvatske koja je članica Evropske unije (EU) radimo novi izvještaj koji će biti predstavljen na jesen”, kazala je predsjednica Sindikata medija u Crnoj Gori Marijana Camović.
Pravo na slobodan pristup informacijama koristi se u Srbiji i Bosni, dok u Makeoniji i Crnoj Gori ovo pravo nije dovoljno razrađeno, a 77 odsto novinara sa Kosova istaklo je da su državne institucije odbile da im daju tražena dokumenta, pojasnila je Camović.
Izvještajem je utvrđeno da se ekonomski položaj novinara pogoršava iz godine u godinu.
U sklopu projekta formiran je sajt www.safe.journatist.net koji mjeri napade na novinare na kojem se objavljuju sva dešavanja u medijima u regionu.
“Ova platforma namijenjena je novinarima i medijskim poslenicima u zemljama u regiji”, saopštio je ispred udruženja novinara BH Arman Fazlić.
On je dodao da portal predstavlja jednu vrstu platforme putem koje novinari i svi koji su bili žrtve napada ili kršenja nekog od svojih prava prijave to putem sistema koji su razvili.
“Makedonija je posljednjih godina bila crna tačka na mapi Zapadnog Balkana”, izjavio je predsjednik udruženja novinara u Makedoniji Naser Selmani.
O tome najbolje svjedoče dešavanja iz prošle godine, a najasniji problem je korumpiranje medija putem javnih sredstava, a novinari koji nisu pokazali otpornost posltali su meta fizičkih i verbalnih napada, objasnio Selmani.

Situacija je slična i u ostalim zemljama, samo se razlikuje u broju incidenata.
Novinari u Srbiji su izloženi raznim pritiscima, poput pritisaka u pravosuđu gdje umjesto da novinari budu zaštićeni tu se ekspresno donose presude kao što je slučaj ministra policije koji je tužio medij i nakon samo jednog saslušanja donesena je presuda u njegovu korist. S druge strane kada su novinari u pitanju sudski postupcu se odugovlače, objasnio je predstavnik udruženja novinara Srbije Svetozar Marković.

Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković kaže da je novinarstvo jedan od temeljnih stubova slobode društva, a napadi na novinare, su kako kaže zapravo napadi na sve građane.
„Želim reći da je bobra za slobodu medija i zaštitu napadnutih novinara, zapravo borba da građani u našim državama budu pravovremeno i potpuno informisani, kako bi mogli donositi ispravne odluke od kojih zavise životi svih nas. Zato zapamtite, kad je ugrožena sloboda medija ili napadnut novinar ugroženi smo svi, koje god bilo naše zanimalje, pol, nacionalna, vjerska pripadnost , političko opredeljenje i u kom god gradu i zemlji življeli“, zaključio je Leković.