mladiinfomne blog o organizaciji vremena

BLOG: Kako organizovati vrijeme za uspjeh u školi i van nje

Osjećaj da dan jednostavno nema dovoljno sati poznat je skoro svakome ko pokušava da balansira školu, hobije, društveni život i ponešto vremena za sebe. Pritisak da budemo odlični đaci, aktivni u raznim aktivnostima, društveni i nasmijani – a da pritom ostanemo normalni – može lako da nas iscrpi.

Prvi korak ka boljoj organizaciji vremena je da shvatimo da ne možemo stići sve. I ne moramo. Ključ je da znamo šta nam je važno. Ne moraš ići na svaki događaj, ne moraš pristati na svaku obavezu samo zato što „svi idu“ ili „tako treba“. Tvoje vrijeme je tvoje, i imaš pravo da ga koristiš onako kako ti najviše prija i koristi.

Planiranje ne mora da bude komplikovano. Dovoljno je da jednom sedmično, najbolje nedjeljom uveče, napraviš malu mapu onoga što te čeka narednih dana. Napiši sve što znaš – kontrolne, treninge, izlaske, stvari koje želiš da uradiš za sebe. Kad sve to vidiš na jednom mjestu, lakše je procijeniti koliko imaš vremena, gdje si prebukiran/a, a gdje imaš prostora za odmor.

Mnogo pomaže i da razlikuješ šta je zaista važno, a šta samo izgleda hitno. Nije isto spremati test koji imaš sjutra i učiti novi jezik koji ti možda otvori vrata ka stipendiji ili putovanju. Važno je oboje, ali hitno je ono što je odmah. Ipak, nemoj dozvoliti da te stalno gori rokovi tjeraju da zaboraviš na dugoročne ciljeve.

Učenje i rad ne moraju da budu maratoni. Postoje razne tehnike koje pomažu da ostaneš koncentrisan/a bez da se iscrpiš. Jedna od najpopularnijih je Pomodoro – radiš 25 minuta, pa praviš kratku pauzu. Mnogi kažu da im ovaj ritam pomaže da ostanu fokusirani. Naravno, možeš ga prilagoditi sebi – nije poenta u brojevima, već u ritmu koji tebi odgovara.

Takođe, važno je da napraviš prostor za sebe – za stvari koje voliš, koje te opuštaju, koje ti pune baterije. I to se planira, isto kao i školske obaveze. Nije gubljenje vremena ako šetaš, crtaš, ideš u teretanu, pišeš, gledaš filmove. To je tvoj prostor da dišeš.

Ako ti je teško da se organizuješ, možda ti mogu pomoći neke aplikacije. Google Calendar ti može biti prijatelj – sve upišeš, podesiš podsjetnike i ne moraš sve da držiš u glavi. Notion je odličan za one koji vole da sve imaju lijepo posloženo, a aplikacije poput Forest mogu ti pomoći da ne gubiš vrijeme na telefon dok učiš.

Na kraju – budi nježan/na prema sebi. Biće dana kada ništa ne ide po planu, kada ne uradiš ni polovinu onoga što si zamislio/la. I to je okej. Ne gradi se balans preko noći. Svaki pokušaj, svaki mali korak naprijed je uspjeh.

Upravljanje vremenom nije način da radiš više, već da živiš bolje. Kad naučiš da organizuješ dan po svojoj mjeri, sve postaje lakše – i škola, i obaveze, i život van njih.