na slici cu ucesnici za stolom i iza projektor

m!M na događaju protiv nasilnog ekstremizma i organizovanog kriminala

Predstavnici organizacije Mladiinfo Montenegro prisustvovali su događaju koji je organizovala Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organizovanog kriminala u Podgorici. Na ovom skupu, stručnjaci i predstavnici relevantnih institucija razmatrali su izazove povezane s nasilnim ekstremizmom i organizovanim kriminalom, kao i međusobne veze i načine finansiranja ovih aktivnosti.

Tokom događaja, Petar Koprivica, predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, istakao je da su trenutno u toku izmjene i dopune strategija za borbu protiv radikalizma i nasilnog ekstremizma u zemlji. On je naglasio da, prema dosadašnjim saznanjima, nije pronađena direktna veza između finansiranja nasilnog ekstremizma i organizovanog kriminala u Crnoj Gori.

Ruggero Scaturro, istraživač Globalne inicijative, predstavio je rezultate njihove nedavne studije, koja je pokazala da je povezanost između nasilnih ekstremističkih grupa i organizovanog kriminala značajnija u Srbiji nego u Crnoj Gori i Albaniji. Saša Đorđević iz Globalne inicijative pružio je pregled načina na koji ekstremisti na Zapadnom Balkanu organizuju i finansiraju svoje aktivnosti, ističući da su na ovom području aktivne 40 različitih grupa i pojedinaca. U Crnoj Gori su identifikovane grupe poput pristalica salafizma, pravoslavnog bratstva i takozvanog “policijskog kartela”.

Đorđević je objasnio da se pristalice salafizma u Crnoj Gori većinom samofinansiraju, dok ih dodatno podržava dijaspora iz Austrije i Njemačke. Desničarske grupe, s druge strane, prikupljaju sredstva kroz legalne poslove, kriminalne aktivnosti, pa čak i sponzorstva države. Preporuke stručnjaka za unapređenje borbe protiv ovih prijetnji uključuju suzbijanje neformalne ekonomije, regulisanje kriptovaluta, jačanje međunarodne saradnje, unapređenje kapaciteta finansijskih obavještajnih službi i povećanje političke odgovornosti.

Stevan Kandić, istraživač koji se bavio analizom za Crnu Goru, prezentovao je statistiku koja pokazuje da je u zemlji identifikovano 31 strani borac, od kojih je 26 učestvovalo u konfliktima u Siriji, a 5 u Ukrajini. Do sada su izrečene dvije osuđujuće presude zbog učešća u ratovima u Siriji i Ukrajini, a prosječna kazna iznosi šest mjeseci zatvora. Kandić je naglasio da je u Crnoj Gori prijetnja od nasilnog ekstremizma procijenjena kao umjerena, ističući da je aktivacija boraca povratnika mala zbog ograničene anonimnosti unutar zemlje.

Događaj je takođe pružio priliku za raspravu o ulozi mladih i potrebi za edukacijom o nasilnom ekstremizmu, govoru mržnje i medijskoj pismenosti, kako bi se podstakao konstruktivan angažman u borbi protiv nasilja i radikalizacije. Predstavnici MladiInfo Montenegro aktivno su učestvovali u diskusijama, doprinoseći svojim perspektivama i iskustvima u oblasti omladinskog aktivizma i prevencije nasilnog ekstremizma.