mladiinfo

Razmjena mladih kroz vizuelne medije u Ulcinju

ARTiCulture, omladinska razmjena za mlade od 18 do 30 godina iz Bugarske, Turske, Srbije, Crne Gore, Italije i Češke održana je u periodu od 19.08.2017. do 29.08.2017. godine u Ulcinju. Projekat je organizovala nevladina organizacija Magic in Current World (Magija u savremenom svijetu).
Projekat je okupio 33 mladih i sedam lidera iz pomenutih zemalja, čiji su glavni ciljevi bili umjetnički mediji (fotografija, video, stripovi, animacije) kao alati za osnaživanje komunikacijskih vještina na vizuelnom jeziku. Učesnici su stekli značajno razumijevanje, vještine i iskustvo.

 

Na samom početku projekta, učesnici su, vodeći se ličnim osjećajem i inspiracijom, pravili različite stvari od papira i kolaža, koristeći bojice, glinu i druge materijale. S praznim papirom i malom tačkom na njemu, raspoređivanjem linija po papiru, kao i pravljenjem životinja od gline, naučili su koliko je važan prostor i naš odnos prema stvarima. Podršku u tome pružila im je likovna umjetnica Edvina Hudečkova, koja im je pomogla da shvate suštinu umjetničkog rada sa psihološke strane.

“Rad pojedinca govori o njemu samom”, objasnila je Edvina.

Učesnici su se oprobali i u fotografiji. Podijeljeni po grupama, zadaci učesnika bili su da fotografišu arhitekturu u Ulcinju, potom i ljude kao i atmosferu u gradu, imajući potpunu slobodu prilikom fotografisanja, prikazujući bitne kulturološke segmente grada. Svaka grupa morala je da odabere po tri fotografije svojih zvaničnih radova, a potom zajedno sa Edvinom napravljena je analiza odabranih fotografija.

Lider Damir Balić je učesnike uveo u priču o stripovima. Kroz diskusiju o omiljenim crtanim i strip junacima, analizom kartica sa različitim motivima, pravljenjem strip junaka u grupama, učesnici su pustili mašti na volji i koristeći različite materijale i razmjenjivanjem ideja, radili na pravljenju strip priče. Nakon završenog zadatka, svaka grupa je prezentovala svoj rad. Nakon završenih dnevnih radionica, prikazana je projekcija animiranog filma “Persepolis”. Nakon diskusije o nastanku prvih animacija, učesnici su dobili zadatak da po grupama na određenu temu naprave sopstvenu animaciju. Tokom rada, svaka grupa je napravila kratak rezime teme koju žele predstaviti kroz nju, a potom prešli na pravljenje objekata i pozadine koristeći papir, kolaž i glinu, da bi kasnije fotografije kombinovali u video.

Sa novinarkom Milicom Žugić radili su na pravljenju intervjua kroz grupni rad. Svaka grupa imala je drugačiji zadatak, od intervjuisanja učesnika i lidera projekta, do razgovora sa mještanima i snimanja aktivnosti na radionicama. Na kraju, svaki video je sastavljen i kombinovan u jedan, koji je ujedno služio i kao kratak podsjetnik svega onoga što su učesnici naučili i prošli kroz cijeli program.

Pored radionica, učesnici su kroz kraće jednodnevne izlete posjetili Bar, a organizovani su i obilasci značajnih mjesta i plaža ovog multietničkog grada.

Na kraju samog projekta, učesnici su zajednički radili na smišljanju sopstvenog projekt plana, a podršku u tome pružili su im lideri programa.
Glavne aktivnosti projekta bili su rad u grupi, enerdžajzeri, zadaci koji aktiviraju proces saradnje i razmjenu ideja, razvoj sposobnosti za učenje, pregovaračke vještine kao i improvizaciju i moć za suočavanje sa problemima.

Projekat je podržan od strane Erasmus+ programa, a razvijen je i implementiran u saradnji sa sljedećim partnerima: Mladiinfo Montenegro, Open window Albania, CaravanSerai Palermo, Turkey Europe Foundation, Klub Hvarchilo Bulgaria.